Stives Orchid Fair 2012 Results

Class   Description Grower Disp. No
    Grand Champion Orchid of the Show    
GC   Paph Shun Fa ‘Golden Sovereign’ G & J Fulcher 8
    Reserve Champion Orchid of the Show    
RC   Masdevallia King of Kings x Copper Queen No2 Ray Olstan 11
    Champion Cymbidium Hybrid – Standard    
C   Cym. Coco Jim ‘Starquest’ G Serhan 2
    Champion Cymbidium Hybrid – Miniature / Intermediate    
C   Cym. Khanebono ‘Jacinta’ G Serhan 2
    Champion Laeliinae Hybrid    
C   Pot Dal’s Emperor ‘Michele’ Dendi Orchids 12
    Champion Paphiopedilum Hybrid    
C   Paph Shun Fa ‘Golden Sovereign’ G & J Fulcher 8
    Champion Vandaceous / Phalaenopsis Hybrid    
C   Dtps Dendi Queen Dendi Orchids 12
    Champion Oncidiinae Alliance Hybrid    
C   Wils Hilda Plumtree ‘Purple Wings’ R Peal 5
    Champion Australian Native Hybrid    
C   Den Cosmic Gold Henk van den Berg 3
    Champion Australian Native Species    
C   Dockrillia teretifolia Reiner Schneidereit 6
    Champion Exotic Species    
C   Dendrochilum tenellum M & J Bennett 7
    Champion Orchid Hybrid not elsewhere specified    
C   Masdevallia King of Kings x Copper Queen No2 Ray Olstan 11
    Champion Seedling any Genera    
C   Masdevallia King of Kings x Copper Queen No2 Ray Olstan 11
    Champion Cymbidium Seedling    
C   Cym. Viva Las Vagas x Luna Wall Royale Orchids 4
    Champion Specimen    
C   Dendrochilum tenellum M & J Bennett 7
    Champion Art    
C   Paphiopedilum John McAuley  
    Champion Floral Art    
C   Beachcomber Arrangement Lanny Pramana  

 

 

Class        
    Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2    
1 1st Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2 North Shore OS 2
1 2nd Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2 Ku-Ring-Gai OS 1
1 3rd Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2 Eastwood Orchid Circle 5
1 4th Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2 Henk van den Berg 3
1 5th Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2 Royale Orchids 4
1 6th Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2 Manly Warringah OS 7
1 7th Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2 ANOS Warringah 6
1 8th Island Display by Affiliated Society or Group – approx. 9m2 S.P.E.C.I.E.S. 8
2 1st Table Top Display by a Group or Individual Dendi Orchids 12
2 2nd Table Top Display by a Group or Individual Ray Olstan 11
2 3rd Table Top Display by a Group or Individual C Scott-Harden 13
         
Class   Cymbidium Hybrid Standard – width 90mm and over    
    Cymbidium Hybrid STD Predominately Red    
3 1st Cym. Tathara ‘Tom’ G & L Bromley 2
3 2nd Cym. Yowie Rose ‘Falcon’ J Hestalow 1
    Cymbidium Hybrid STD Predominately Pink    
4 1st Cym. Coco Jim ‘Starquest’ G Serhan 2
4 2nd Cym. Elle Benis ‘Charmer’ Royale Orchids 4
    Cymbidium Hybrid STD Predominately Yellow    
5 1st Cym. Golden Embers ‘Alice’ M Ferguson 5
5 2nd Cym. Alvin Bryant ‘Superstar’ G Serhan 2
    Cymbidium Hybrid STD Predominately Green    
6 1st Cym. Regal Solana ‘Sequins’ G Serhan 2
6 2nd Cym. Lumines ‘Ice’ M Ferguson 5
    Cymbidium Hybrid STD Predominately Cream or White    
7 1st Cym. (Khan Flame x Spring Surf) ‘Blushing’ G Serhan 2
7 2nd Cym. Pure Ice x Merve Dunne G Serhan 2
    Cymbidium Hybrid STD Any other Colour or Combination of Colours    
8 1st Cym. Mighty Tracy ‘Royale’ G Le Marne 1
8 2nd Cym. Viva Las Vagas x Luna Wall Royale Orchids 4
    Seedling Standard Cymbidium    
9 1st Cym. Viva Las Vagas x Luna Wall Royale Orchids 4
9 2nd Cym. Glowing Embers x Pharohs Gold G Serhan 2
    Cymbidium Hybrid Intermediate – width 55mm to under 90mm    
    Cymbidium Hybrid Inter. – Predominately Red or Pink    
10 1st Cym. Khanebono ‘Jacinta’ G Serhan 2
10 2nd Cym. Aknebono ‘Dural A & G Cushway 1
    Cymbidium Hybrid Inter. – Predominately Yellow    
11 1st Cym. Gigli ‘Gold’ M Ferguson 5
11 2nd Cym. Gladys Whitsell ‘The Charmer’ T Riddell 7
    Cymbidium Hybrid Inter. – Predominately Green    
12 1st Cym Kelly Winter x Lunara M Ferguson 5
12 2nd Cym Freeling ‘Green Ice’ A Sulfaro 7
    Cymbidium Hybrid Inter. – Predominately Cream or White    
13 1st Cym. Peats Ridge ‘Purity’ Royale Orchids 4
13 2nd Cym. Pure Sarah ‘Starburst’ Reiner Schneidereit 7
    Cymbidium Hybrid Inter. – Any other Colour or Combination of Colours    
14 1st Cym (Kabuki legend x cariga) x Dolly Royale Orchids 4
14 2nd Cym Willangra ‘Orange Delight’ M Ferguson 5
    Seedling Standard Cymbidium    
15 1st Cym. Colette Yee Royale Orchids 4
15 2nd Cym. Colette Yee Royale Orchids 4
    Cymbidium Hybrid Miniature – width under 55mm    
    Predominately Red or Pink    
16 1st Cym Fred Stewart x Vogelsane Royale Orchids 4
16 2nd Cym Jimbo Tupp x Khanebono G Serhan 2
    Predominately Yellow    
17 1st Cym Solstace Gold C Scott-Harden 13
17 2nd Nil    
    Predominately Green    
18 1st Cym. Freeling ‘Green Ice’ A & G Cushway 2
18 2nd Cym. Pearl Dawson ‘Royale’ Christine Rethers 1
    Predominately Cream or White    
19 1st Cym November Child ‘Liz’ Royale Orchids 4
19 2nd Cym My Sweet ‘Amy’ G Serhan 2
    Any other Colour or Combination of Colours    
20 1st Cym Dr Baker x Len Southward G Parker 7
20 2nd Cym Mem marvin Gaye ‘Royale’ T Miller 5
    Seedling Cymbidium miniature    
21 1st Cym. (Gene Siskel x Last Tango) x Thomb Thumb ‘Chitchet’ Royale Orchids 4
21 2nd Cym. Jimbo Tupp x Khanebono G Serhan 2
    Laeliinae Hybrids – width 120mm and over    
    Exhibition Type Predominately White    
22 1st C. Ruth Gee x Tiffin Bells T & P Onslow 1
22 2nd C. Angelwalker x Hawiian Jewel T & P Onslow 1
    Exhibition Type Predominately Lavender / Mauve / Pink    
23 1st Blc Dundas ‘Olga’ G & L Bromley 2
23 2nd Blc California Girl x Good News ‘Burdekin’ J & S Atwal 5
    Exhibition Type Predominately Yellow / Green    
24 1st Blc. Chong Sun ‘Charfinch’ G & L Bromley 2
24 2nd Nil    
    Exhibition Type any other Colour    
25 1st Nil    
25 2nd Nil    
    Laeliinae Hybrids Intermediate – width 75mm to under 120mm    
    Predominately Red    
26 1st Slc. Hsin Buu Lady T & P Onslow 1
26 2nd Nil    
    Predominately Orange / Yellow    
27 1st Slc. Dal’s Tradition F Hofbauer 1
27 2nd Pot. Little Toshier T & P Onslow 1
    Predominately Lavender / Mauve / Pink    
28 1st Sc. Dal’s Choice T & P Onslow 1
28 2nd Lc Aloha Cese Ching Hua J & S Atwal 5
    Any other Colour    
29 1st Sc. Royal Beau ‘Dendi’ J & S Atwal 5
29 2nd C. Royal Beau ‘Pat’ Dendi Orchids 12
    Laeliinae Hybrids Miniature – width less than 75mm    
    Predominately Red    
30 1st Nil    
30 2nd Nil    
    Predominately Orange    
31 1st C. Red Jewel ‘Dendi’ Dendi Orchids 12
31 2nd Slc. Tiny titan ‘Orange bubles’ G & L Bromley 2
    Predominately Yellow    
32 1st Pot Dal’s Emperor ‘Michele’ Dendi Orchids 12
32 2nd Slc tangerine jewel x Sc beaufort T & P Onslow 1
    Predominately Lavender / Mauve / Pink    
33 1st Sc Dal’s Magic x Sc Beaufort J & S Atwal 5
33 2nd Slc Dianne Diehm Dendi Orchids 12
    Any other Colour    
34 1st Pot Dal’s Emperor ‘Tim’ Dendi Orchids 12
34 2nd Blc Dal’s Dynamite G & L Bromley 2
    Laeliinae Hybrids Cluster Type – 5 or more Flowers    
    Classical Shape    
35 1st Nil    
35 2nd Nil    
    Not Classical Shape    
36 1st Lc Natalie Clarke x Pot princess Takamado ‘Princess’ Ray Olstan 11
36 2nd Epi Volcano Trick ‘Orange Fire’ T & P Onslow 1
    Laeliinae Seedling – to be nominated    
37 1st Slc Angel Eyes x Mari’s Best Dendi Orchids 12
37 2nd Rlc Miya’s Radience x C Lana Coryell Dendi Orchids 12
    Paphiopedilum Hybrid – Classical Shape    
    Predominately Green / Yellow    
38 1st Paph. Feton J & S Atwal 5
38 2nd Paph. Amora x Highland Globe C Wilson 1
    Predominately Spotted    
39 1st Paph. (Mildred Hunter x Via Padre Grande) x Alxe Szabo J & S Atwal 5
39 2nd Paph. Pathfinere ‘Heritage’ J & S Atwal 5
    Predominately Red    
40 1st Paph. Orchilla ‘Chilton’ J & S Atwal 5
40 2nd Paph. (winners Circle x Rose bowl) x Amanda J & S Atwal 5
    Any other Colour    
41 1st Paph. Danella ‘Chilton’ J & S Atwal 5
41 2nd Paph F C Puddle B Barton 2
    Paphiopedilum Hybrid    
    Multifloral – 2 or more open flowers on the one raceme    
42 1st Paph. Candy Pink x Mic Sandy B Barton 2
42 2nd Paph. James Bacon x Double Deception A Baker 13
    Maudiae type Albanistic    
43 1st Paph maudiae ‘Magnificum’ J & S Atwal 5
43 2nd Paph maudiae D Clarke 1
    Maudiae type any other Colour    
44 1st Paph Macarbe A Baker 13
44 2nd Paph unknown B Barton 2
    Parvisepalum type    
45 1st Paph Shun Fa ‘Golden Sovereign’ G & J Fulcher 8
45 2nd Paph Duo de Citron A Baker 13
    Any other Novelty    
46 1st Paph Invincible J Swanson 5
46 2nd Paph Invincible I Nelson 7
    Any other Cypripedioideae    
47 1st Phrag sedenii ‘Candidum’ C Rethers 1
47 2nd Phrag sedenii B Williams 5
    Cypripedioideae Seedling – to be nominated    
48 1st Paph Hsinying Dendi Orchids 12
48 2nd Paph mildred hunter x Vin Padre ‘Grande’ x Alx Szabo J & S Atwal 5
    Vandaceous    
    Vanda / Ascocenda / Vascostylis – with flower size 51mm and above    
49 1st Vanda Princes McCartha C Scott-Harden 13
49 2nd Vanda Kultana ‘Delight’ x coerulea J & S Atwal 5
    Vanda / Ascocenda / Vascostylis – with flower size 50mm and below    
50 1st Vasco Crownfox x Frazzle Dazzle G & L Bromley 2
50 2nd Nil    
    Any other Vandaceous    
51 1st Nil    
51 2nd Nil    
    Phalaenopsis / Doritaenopsis Hybrid    
    Classical Shape Predominately White – with flower size over 75mm    
52 1st Dtps Dendi’s Queen Dendi Orchids 12
52 2nd Dtps Dendi’s Wonder Dendi Orchids 12
    Classical Shape Predominately Pink – with flower size over 75mm    
53 1st Phal unknown Cynthia Brydie 1
53 2nd Dpts Pride of Den Yi Dendi Orchids 12
    Classical Shape any other Colour – with flower size over 75mm    
54 1st Phal Hidagon Dendi Orchids 12
54 2nd Phal unknown Christine Rethers 1
    Classical Shape Predominately White/Pink – with flower size 51 – 75mm    
55 1st Phal Dendi ‘Pony’ Dendi Orchids 12
55 2nd Dtps Dendi Joy Voice ‘Vienna’ Dendi Orchids 12
    Classical Shape other colour – with flower size 51 – 75mm    
56 1st Phal Goldberg ‘Carmela’ x Tropical Stripes Dendi Orchids 12
56 2nd Phal Tai-Tyyellow x Sogo Lis Kil Dendi Orchids 12
    Miniature Type any Colour – with flower size 50mm and under    
57 1st Dtps Dendi’s Dance Dendi Orchids 12
57 2nd Dtps Dendi Pony Dendi Orchids 12
    Any Other Type    
58 1st Dtps Dendi Wonder Dendi Orchids 12
58 2nd Dendi’s Chung hua Dendi Orchids 12

 

 

    Vandaceous Seedling – to be nominated    
59 1st Dtpt Dendi’s Dance Dendi Orchids 12
59 2nd Dtps Dendi’s Pinnicle Dendi Orchids 12
    Oncidiinae Alliance Hybrids    
    Odm. Oda. Odtna. Milt. Vuyl. Hybrid Yellow / Brown    
60 1st Wils Hilda Plumtree ‘Purple Wings’ R Peal 5
60 2nd Wils Kendrick Williams ‘Rosslow’ A Sulfaro 7
    Odm. Oda. Odtna. Milt. Vuyl. Hybrid any other Colour    
61 1st Oda embers Glow x Janis Andrews A & G Cushway 2
61 2nd Oda Tropical Heat Wave T & P Onslow 1
    Oncidium hybrids including equitant (Tolumnia)    
62 1st Onc. Jiuhbao Gold Royale Orchids 4
62 2nd Onc. Gold Dust G & L Bromley 2
    Any other Type Yellow / Brown    
63 1st Colm.Wildcat ‘Dendi’s Bloodshot’ Dendi Orchids 12
63 2nd Colm.Wildcat G & L Bromley 2
    Any other Type any other Colour    
64 1st Hwra lava Burst ‘Puanani’ P Yeung & J Keenan 8
64 2nd Hwra lava Burst E Guoth 2
    Oncidiinae Alliance Seedling – to be nominated    
65 1st Nil    
65 2nd Nil    
    Australian Native Hybrid & Species    
    Dendrobium Hybrid – up to 60mm, flowers measured vertically    
    Predominately Yellow / Orange    
66 1st Den Cosmic Gold Henk van den Berg 3
66 2nd Den Jesmond Charm Henk van den Berg 3
    Predominately Pink / Mauve    
67 1st Den Anne’s Rainbow Surprise ‘Tinonee’ Henk van den Berg 3
67 2nd Den Class Act x Ray’s Spot Reiner Schneidereit 6
    Any other Colour    
68 1st Den Regal Affair Henk van den Berg 3
68 2nd Den Graham Hewitt x Rutherforn Sunspot Henk van den Berg 3
    Dendrobium Hybrid – over 60mm, flowers measured vertically    
    Predominately Yellow / Orange    
69 1st Den Breathless Henk van den Berg 3
69 2nd Den Hilda Poxon Henk van den Berg 3
    Predominately Pink / Mauve    
70 1st Den Aussie Angel x speciosum Henk van den Berg 3
70 2nd Den Anne’s Rainbow Surprise ‘Noel’ Henk van den Berg 3
    Any other Colour    
71 1st Den Elegant Heart x Vivid Henk van den Berg 3
71 2nd Den Karsun x Pintery R Lumby 6
    Dockrillia & Dockrobium Hybrid    
72 1st Nil    
72 2nd Nil    
    Sarcanthinae Hybrid Predominately White    
73 1st Nil    
73 2nd Nil    

 

 

    Sarcanthinae Hybrid any other Colour    
74 1st Sarc Sunspot Reiner Schneidereit 6
74 2nd Sarc First light ‘Royale’ Reiner Schneidereit 6

 

    Any other Australian Native Hybrid including Terrestrials    
75 1st Pterostylis Jack Warcup J Allen 11
75 2nd Nil    
    Dendrobium Species – to be nominated    
76 1st Dockrillia teretifolia Reiner Schneidereit 6
76 2nd Dockrillia teretifolia Reiner Schneidereit 6
    Sarcanthinae Species – to be nominated    
77 1st Sarcochilus falcatus L & B Dobson 6
77 2nd Sarcochilus falcatus L & B Dobson 6
    Pterostylis Species – to be nominated    
78 1st Pterostylis erecta R Shearim 13
78 2nd Pterostylis curta M & V Galatola 1
    Terrestrial Species Other – to be nominated    
79 1st Cyplogon lindleianum Jim Brydie 1
79 2nd Caladenia dilata   5
    Australian Native Seedling – to be nominated    
80 1st Den Class Act x Ray’s Spot Reiner Schneidereit 6
80 2nd Den Anne’s Rainbow ‘Surprise’ x Sunglow Henk van den Berg 3
    Any Other Hybrid    
    Masdevallia    
81 1st Masdevallia King of Kings x Copper Queen No2 Ray Olstan 11
81 2nd Masdevallia Crown Prince ‘Royalty’ Ray Olstan 11
    Dracula and any other Pleurothallidinae    
82 1st Nil    
82 2nd Nil    
    Dendrobium Australasian    
83 1st Dockrillia striolata x fulliginosa L & B Dobson 6
83 2nd Dockrillia Hot Coals Henk van den Berg 3
    Dendrobium other than Australian Native    
84 1st Den Janya G & J Fulcher 8
84 2nd Den Burana jade G & J Fulcher 2
    Lycaste    
85 1st Lyc Macama ‘Atlantis’ G & J Fulcher 8
85 2nd Lyc Wyuna ‘Pale Beauty’ J Swanson 5
    Zygopetalum    
86 1st Zygopetalum Redvale ‘Darkie’ T & P Onslow 1
86 2nd Zga Adelaide Meadows J & S Atwal 5
    Any Other Genera    
87 1st Fdk After Dark ‘Midnight’ T & E Price 2
87 2nd Coel Jannine Banks A Sulfaro 7
    Seedling Not Otherwise Specified – to be nominated    
88 1st Masdevallia King of Kings x Copper Queen Ray Olstan 11
88 2nd Masdevallia eye of the tiger ‘Big Stripes’ Ray Olstan 11

 

 

    Exotic Species    
    Cymbidium – to be nominated    
89 1st Cym. erythraeum ‘Paradise’ Reiner Schneidereit 7
89 2nd Cym. Hookerianum A & M Taylor 8
    Laeliinae – to be nominated    
90 1st Epi polybulbon G & H Williams 7
90 2nd Barkeria whartonia J Allen & R Olston 11
    Dendrobium other than Australian Native    
91 1st Den cuthbertsonii Jim Brydie 1
91 2nd Den ionopsis G & J Fulcher 8
    Paphiopedilum Alliance    
92 1st Nil    
92 2nd Nil    
    Parvisepalum and Brachypetalum – to be nominated    
    Paphiopedilum Alliance Multiflorals – to be nominated    
93 1st Paph sargentianum J & C McAuley 8
93 2nd Nil    
    Paphiopedilum Alliance any Other – to be nominated    
94 1st Paph venustum Jim Brydie 1
94 2nd Paph boxalli var citirata T Riddell 7
    Vandaceous Alliance – to be nominated    
95 1st Phal lueddemanniana J & C McAuley 8
96 2nd Rhyn gigantia Cary Polis 7
    Oncidiinae Alliance – to be nominated    
96 1st Cuitlauzina pulchella Mary Drummond 2
96 2nd Zelenkoa onusta Cary Polis 7
    Masdevallia – to be nominated    
97 1st Masdevallia veitchiana ‘York’ Ray Olstan 11
97 2nd Masdevallia veitchiana P Yeung & J Keenan 8
    Any Other Pleurothallidinae – to be nominated    
98 1st Pleu truncata P Yeung & J Keenan 8
98 2nd Stellis guttifera G & J Fulcher 8
    Dendrochilum    
99 1st Dendrochilum tenellum M & J Bennett 7
99 2nd Dendrochillum niveum T Riddell 7
    Any Other Genera – to be nominated    
100 1st Maxillaria lehmanii G & J Fulcher 8
100 2nd Maxillaria cognauxiana G & J Fulcher 8
    Art Section    
    Best Photograph – see rule 19.    
101 1st Paphiopedilum J McAuley  
101 2nd Dendrochillum J McAuley  
    Best Original Artwork – see rule 19.    
102 1st   Cary Polis  
102 2nd   Cary Polis  

 

 

    Best Original Needlework, Cross-stitch, Tapestry – see rule 19.    
103 1st Nil    
103 2nd Nil    
    Floral Art    
104 1st   Lanny Pramana  
104 2nd   Gloria Cushway  
105 1st   Lanny Pramana  
105 2nd   Gloria Cushway  
106 1st   Lanny Pramana  
106 2nd   Gloria Cushway  
107 1st   Lanny Pramana  
107 2nd   Gloria Cushway  
108 1st   Dora Law  

 

Speak Your Mind

*